Ergin Ataman, Maccabi Tel Aviv maçı sonrası yaşanan skandalı anlattı! ‘Maç dışında tehdit var’

EuroLeague play-off serisinde Maccabi Tel Aviv’i 95-79 mağlup ederek seride durumu 1-1’e getiren Panathinaikos’ta Ergin Ataman’a yönelik skandal saldırının perde arkası ortaya çıktı. Maccabi Tel Aviv maçı sonrası sözlü saldırıya ve tehdite mağruz kalan Ergin Ataman, yaşanan olayların ardından konuştu.

Maccabi Tel Aviv maçı sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ergin Ataman, “Maccabi Tel Aviv teknik ekibinden biri, kim bilmiyorum, ‘İsrail’de göreceksin. Siyonistlerin sana ne yapacağını göreceksin’ dedi. Hadi ama! Ben Ergin Ataman’ım, Panathinaikos koçuyum, Türkiye Milli Takımı’nın koçuyum. Türkiye vatandaşıyım. Bana hiçbir şey yapamazsınız” ifadelerini kullanmıştı.

EuroLeague yönetimi Maccabi Tel Aviv maçı sonrası Panathinaikos ve Ergin Ataman hakkında disiplin soruşturması başlattı. Tüm yaşanan olaylar sonrası Ergin Ataman suskunluğunu bozdu.

OAKA’da yaşanan olaylar hakkında Fanatik’e konuşan Ergin Ataman şu sözleri dile getirdi:

“Maç sonrası koridorda ilerken bir tartışma yaşandı. Maccabi ekibinden birileriyle sözlü atışma yaşadık. Sonra kim olduğunu bilmediğim biri bana, ‘Bir daha İsrail’e gelemeyeceksin. Siyonizmi görürsün’ dedi. Bunun üzerine ben de ‘Kim bu adam. Ne işi var bunun burada. Çıkarın bunu dışarı’ dedim. Adam da oradan, ‘Ben İsrailliyim’ diye bağırıyor. Videolarda da görünüyor. Sonra Türkiye’de ‘maç Belgrad’da’ diye konuşuyorlar. Maçın Belgrad’da olduğunu herkes biliyor. Sıkıntı orada zaten. Maç dışında tehdit var. Ben sadece hakemler hakkında konuştum. Hele siyonizm ile ilgili tek kelime etmedik. Bunun Maccabi ile bir ilgisi yok. Euroleague’in benim hakkımda yaptığı anlamsız açıklama olayları bu raddeye getirdi. İnsanlar provake oldu.”

Ergin Ataman’ın Panathinaikos’taki yardımcısı Cenk Yıldırım ise yaşanan skandal olaya dair şu sözleri dile getirdi:

“Öncelikle bu adamı tanımıyoruz. O kargaşada yaka kartı olduğunu gördüm ama ne yazdığını göremedim. Fakat teknik kadrodan veya yöneticilerden biri değildi. Yoksa hepsini şahsen tanıyoruz. İlk kez gördüğüm biriydi. Buradaki Yunan gazeteciler onun İsrailli bir medya mensubu olduğunu söyledi. Maç bitimi soyunma odasına giderken bağrışmalar duydum. Ergin Ataman çok sinirliydi. Yaklaştıktan sonra bu kişinin ‘İsrail’e bir daha nasıl geleceksiniz. İsrail’e gelirseniz görürsünüz’ gibilerinden laflar ettiğini duydum. Bunun üzerine ben de adamı oradan uzaklaştırmaya çalıştım. Hatta ‘dokunma bana’ diye bağırdı. Provakasyon için oradaydı. Bizim oyuncuları ve idarecileri de provake etti. Bizim oyuncular da gördü olayı ama onları sakinleştirmeyi başardık. Israrla söylüyorum. İsrail’e bir daha giremeyeceksiniz dedi. Belgrad’da görüşürüz falan demedi. Evet durum böyle. Eğer bu arkadaş gazeteciyse Euroleague’in acilen tespit edip gereğini yapması gerekiyor. Ayrıca maç bitimi saha içinde yaşanan tartışma sırasında bu kez yaka kartı olmayan bir kişinin de Ergin Ataman’a benzer tehditlerde bulunduğu söyleniyor. Durum aslında vahim. Tüm dünyanın gözünde suçlu olarak görünen bir ülke vatandaşlarının hala insanları tehdit edebiliyor olması da hayli cüretkar. Bu cüreti de Ruslar’ı şampiyonadan men edip, İsrail’i turnuvada tutanlardan alıyorlar büyük olasılıkla…”

BAKAN BAK’TAN ATAMAN’A DESTEK MESAJI

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, Ataman’a destek verdi. Bakan Bak, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Ergin Ataman, A Milli Basketbol Takımımızın başantrenörü ve ülkemizi temsil eden kıymetli bir spor insanıdır. Başarılarıyla gurur duyduğumuz ve gittiği her yerde ülkesine olan sevgisini dile getirmiş hocamızın yanındayız.”

AK PARTİ’Lİ ÇELİK’TEN ATAMAN’A DESTEK, SALDIRIYA TEPKİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “A Milli Basketbol Takımımızın başantrenörü ve spor camiamızın değerli bir üyesi olan Sn Ergin Ataman’a yönelik saldırganlığı şiddetle kınıyoruz. Ülkemizi başarıyla temsil eden Ergin hocamızı her türlü saldırganlığa karşı destekliyoruz” dedi.

TBF: ERGİN ATAMAN’A GERÇEKLEŞTİRİLEN TEHDİDİ KINIYORUZ

Türkiye Basketbol Federasyonu, Panathinaikos Başantrenörü Ergin Ataman’a gerçekleştirilen tehdidi kınadıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “A Erkek Milli Takım Başantrenörümüz Ergin Ataman’a gerçekleştirilen tehdidi kınıyoruz. Ülkemizi yurt dışında temsil eden hocamıza tam destek verdiğimizi belirtiyor, kendisine başarılar diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir